МЕЖДУНАРОДНА ОРГАНИЗАЦИЯ ЗАКОНОВА МЕТРОЛОГИЯ

 

 

Международно бюро

За законодателна метрология

11,ул. Тюрго-Париж ІХ

Франция

 

Рекомендация  OIML R 122

 

ОБОРУДВАНЕ ЗА ВОКАЛЕН АУДИОМЕТЪР

 

1 Цел

 

         Тази Рекомендация се отнася за аудиометри, конструирани да предоставят средства за представяне на вокални звуци като обект на стандартизацията, т.е. за измерване при разпознаване на речта. Рекомендацията е в съответствие с изискванията на публикацията на IEC 645-2: AudiometersPart 2: Equipment for speech audiometry, 1993 edition. Тя съдържа подходяща схема на тест за оценка на типа и за проверка.

 

Забележка: За да се избегне повторението, IEC 645-2 цитира IEC 645-1 AudiometersPart 1: Pure-Tone Audiometers, 1992 edition, където общи въпроси се разглеждат.

 

 

2. Конструкция и максимално допустими грешки

 

2.1 Вокалните аудиометри, които са предоставени за контрол от законовите метрологични служби, трябва да отговарят на изискванията, формулирани в публикацията на IEC 645-2, редакция 1993 г., в която вокалните аудиометри , имащи различни минимуми от задължителни приспособления, се цитират като типове А и В. Грешките на вокалните аудиометри трябва да бъдат в рамките на максималните грешки, специфицирани в тази публикация и които трябва да се разглеждат като максимално допустимите грешки при оценка на типа, начална и следваща проверки.

 

         В мултифункционалните уреди (например аудиометърът по метода на чистия тон включва приспособления за изпълняване на функциите на вокална аудиометрия) изискванията на тази Рекомендация се отнасят само до частите на уреда, свързани с вокалната аудиометрия.

 

2.2 Вокалните аудиометри трябва да се изпитват с помощта на оборудване съгласно следните публикации на IEC:

 

2.3 Материалът за изпитване на речта, използван от тези вокални аудиометри трябва да е в съответствие с  изискванията на IEC 645-2 и на ISO/DIS 8253-3: Acoustics – Audiometric test methods – Part 3: Speech audiometry, 1993 edition.

 

2.4 Когато националните правила предписват различни стойности за максимално допустимите грешки в службите и при проверка, грешките в службите трябва да са 1.25 пъти грешките при проверка.

 

2.5 Програмирането и оперирането с компютърно-контролирани аудиометри трябва да бъде такова, че резултатите от изпитването да са съвместими с тези, получени с ръчни аудиометри, използващи методи на изпитване, описани в  ISO 8253-3.

 

2.6 Аудиограмите, които са обезпечавани като обща част  на аудиометър, трябва да са в съгласие с изискванията на ISO 8253-3.

 

Забележка: За аудиограмите, показвани на екран, това изискване може да се постига само частично.

 

2.7 Характеристиките, които се изпитват за оценка на типа и за проверка, са описани в Приложение А.

 

 

3. Стабилност

 

         Материалите и конструкцията  на вокалните аудиометри, включително слушалките, високоговорителите и осцилаторите, трябва да са такива, че да осигуряват достатъчна стабилност за да може уредът да изпълнява максимално допустимите грешки, описани в клауза 2, когато е  включен в съответствие с изструкциите на производителя за нормално използване.

 

 

4. Надписи и маркировки

 

4.1 Вокалните аудиометри трябва да имат следните ясни и неснемаеми маркировки:

 

         а) търговската марка на производителя,

         b) предназначение,

         с) тип,

         d) сериен номер,

         е) знак за одобряване на типа в съгласие с националните правила.

 

4.2 Слушалките, високоговорителите и осцилаторите, и всички  други отделни части на аудиометъра (например CD-player) трябва да бъдат недвусмислено идентифицируеми като свързани с главния уред.

 

4.3 Всеки вокален аудиометър трябва да бъде съпроводен от инструкция, която да включва цялата информация,  описана в подклаузата 17.2 на IEC 645-2.

 

         Инструкцията трябва още да препоръчва на ползователя да извършва рутинни проверки и изпитвания на използваното оборудване за да се убеди доколкото е възможно в правилната работа на оборудването и че неговата калибровка не се е изменила значително. Пример  за процедурите при такава проверка е даден в Приложение B. Подходящ проверочен лист за тези изпитвания  трябва да се доставя заедно с инструкцията. Самите изпитвания трябва да се провеждат регулярно. Оборудване, което се използва всекидневно, трябва да бъде проверявано най-малко седмично. Оборудване, което се използва спорадично, трябва да се проверява   преди всеки период на използване.

 

5. Знаци

 

         Трябва да е възможно да се предпазят, чрез средства като печати или   знаци, частите и компонентите  на вокални аудиометри, достъпни за ползователите и способни да повлияят на работните характеристики  на уредите.

         Подходящо място за прилагане на знаците на проверката  трябва да се предвиди.

 

 

ПРИЛОЖЕНИЕ А

 

(Задължително)

 

ОЦЕНКА НА ТИПА И  ПРОЦЕДУРИ ЗА ПРОВЕРКА  НА ВОКАЛНИ АУДИОМЕТРИ

 

         Следната схема  на изпитване специфицира процедурите за оценка на типа и за двуетапна пороверка (етап 1: начална или базисна проверка, етап 2: периодична проверка). Препоръчва се  процедурите от етап 2 да се извършват с нормално работещо оборудване.

 

Забележки: 1) Тази схема се съгласува с ISO 8253-3.

2)     Препоръчва се, в съответствие с IEC 303, акустичен вариометър за връзка да се използва за калибриране на слушалките на Beyer DT48 и Telephonics TDH39, а в съответствие с IEC 318 изкустваено ухо да се използва за калибриране на други надзвукови слушалки.

 

А.1 Предпочитателно пет образци от един и същ тип трябва да се представят за оценка на типа. Ако по-малко от три образци са изпитани, приемането за проверка може да бъде ограничено до две години, така че допълнителенопит относно типа да се получи.

 

         Характеристиките, които следва да се изпитат за оценка на типа са описани в Таблица 1. колона 2.

 

А.2 Базисната проверка (етап 1, цитиран като етап С в ISO 8253-3) трябва да се изпълни върху аудиометрите преди тяхната доставка на потребителя. Не е нужно те да са  използвани рутинно, но  може да се изисква когато сериозна авария на оборудванвто или грешка имат място или когато, след дълъг период от време, се подозира, че оборудването не ще може повече да работи изцяло по спецификациите. Може, обаче, да бъде целесъобразно оборудването да се предостави за проверка (първи етап) след, например, пет години използване, ако то не е било обект на изпитване през това време.

 

         Характеристиките, които трябва да се изпитват за базисната проверка, са описани в Таблица 1, колона 3.

 

А.3 Периодичната проверка (етап 2, цитиран като етап В в ISO 8253-3) трябва да се извършват през интервали от три години, въпреки че други интервали между тестовете могат да се приемат в светлината на опита с определено оборудване в познати условия на използване. Максималният интервал между такива проверки трябва, обаче, да не надвишава дванадесет месеца.

 

         Характеристиките, които трябва да се изпитват за периодичната проверка, са дадени в Таблица 1, колона 4.

 

Таблица 1

Характеристики, които се изпитват за оценка на типа и проверка на вокални аудиометри
 

Характеристики на уредите

(отнасящите се към въпроса

Оценка на

Базисна

Периодична

клаузи на IEC 645-1(A) и

типа

проверка

проверка

IEC 645-2 (B) са дадени в скоби

 

(етап 1)

(етап 2)

 

 

 

 

I ОБЩИ ХАРАКТЕРИСТИКИ

1 Електрична безопасност (А5.1)

х

 

 

2 Talk-back system (B 15)

х

х

х

3 Време на нагряване (А 5.3)

х

 

 

4 Чувствителност към температура и влажност (А 5.4.1, А 5.4.4, А 10.2 b)

х

 

 

5 Напрежение на захранване (А 5.4.2, А 5.4.3, А 5.4.4, А 10.2 b)

х

 

 

6 Електростатични и електромагнитни взаимодействия (А 5.4.5)

х

 

 

7 Неочаквани звуци (А 5.5 без А 5.5.3, В 12)

х

х

 

8 Външен входящ сигнал (А 6.2, А 7.2)

х

 

 

9 Индикатор на нивото на сигнала (В 7)

х

 

 

II ХАРАКТЕРИСТИКИ НА ИЗХОДЯЩИЯ СИГНАЛ ЗА СЛУШАЛКИ,  ОСЦИЛАТОРИ И ВИСОКОГОВОРИТЕЛИ

10 Обхват на нивото на звука (В 8.2)

х

 

 

11 Честотен отклик на аудиометър (В 10.1)

х

 

 

12 Точност на нивото на звука (А 7.3, В 9)

х

х

х

 

(на избрани нива)

13 Контрол на нивото на звука (А 7.4, В 8)

х

х

 

 

(на избрана честота)

14 Хармонична дисторсия (В 11)

х

х

х

 

(изходния сигнал на високоговорителя може да се тества на място)

15 Прекъсващ ключ (А 7.6, В 16)

х

х

 

16 Честотен отклик в микрофона (В 10.2)

х

х

 

III ШУМОВИ ХАРАКТЕРИСТИКИ

17 Обхват на нивото на звука (В 13.3)

х

 

 

18 Честотен спектър (В 13.2)

х

х

 

19 Точност на нивото на звука (В13. 2)

х

х

х

 

(при избрани нива)

20 Контрол на нивото на звука ((А 7.5.3 само 2–ри параграф)

х

х

 

 

(при избрана честота)

IV ПРЕОБРАЗУВАТЕЛИ

21 Слушалки (А 9.1, А 10.2 j)

х

х

х

22 Осцилатор (А 9.2, А 10,2 d)

х

х

х

23 Контролни слушалки или високоговорители (В 14)

х

х

 

 

Препоръчва се, в известна степен, рутинната проверка и, особено, субективно описаните тестове, да се извършват преди оценката на типа и проверката. Препоръчаната процедура в съответствие с ISO 8253 – 3, която може да бъде частично или изцяло приложена като подходяща, е дадена в Приложение А.

 

ПРИЛОЖЕНИЕ  А

 

(информативно)

 

ПРЕПОРЪЧАНИ ПРОЦЕДУРИ ЗА РУТИННИ ИЗПИТВАНИЯ И СУБЕКТИВНИ ТЕСТОВЕ, КОИТО СЕ ИЗПЪЛНЯВАТ ОТ ПОЛЗОВАТЕЛЯ НА ВОКАЛНИ АУДИОМЕТРИ И  СЕ ВКЛЮЧВАТ ЧАСТИЧНО ИЛИ ИЗЦЯЛО В ОЦЕНКАТА НА ТИПА И ПРОВЕРКАТА КАТО ПОДХОДЯЩИ

 

         Препоръчваните процедури за рутинни изпитвания и субективни тестове, цитирани като етап А в ISO/DIS 8253-3, са прости тестове, които не изискват използването на измерителни уреди.

 

         Най-важни елементи са субективните тестове, дадени в В.4 ... В.7. Тези тестове могат да бъдат изпълнени успешно само от оператор с неповредено и за предпочитане много добро чуване.

 

         Обкръжаващите шумови условия в течение на изпитването трябва да бъдат сравними с тези по време на използване на оборудването.

 

Забележка: Процедурите, описани в В.1 ... В.7, следва да се изпълняват с аудиометър, поставен в своето обикновено работно полжение. Ако отделна стая или помещение се използва за теста, оборудването   трябва да се проверява както е инсталирано; може да се изисква помощник за провеждане на процедурите. Тогава прверката трябва да включва вътрешните връзки между аудиометъра и оборудването в помещението, обаче допълнителните свързващи проводници и други щепсели и контакти трябва да се изпитат, като потенциални  източници на прекъсващ контакт или неправилна връзка.

 

В.1  Изпитайте и почистете ако е необходимо оборудването и всички аксесоари. Проверете еластичните прокладки на слушалките, щепселите и свързващите проводници за знаци на износване и разрушения. Некачествените проводници следва да се сменят.

 

В.2 Включете оборудването и го оставете за препоръчаното време за загряване или поне пет минути, или дори повече. Извършете всяка процедура, специфицирана от производителя за привеждане до определена стойност. Убедете се, че серийните номера на преобразувателя и уреда или други идентификационни знаци отговарят правилно един на друг.

 

В.3 Ако се работи с тестово звуково поле, убедете се че изходната точка е в правилно положение и ясно определена.

 

В.4 Проверете дали изходът на аудиометъра е приблизително в ред и околните шумови нива са типични и приемливи с помощта на човек, слушащ ниските нива на звуковия речеви тест. Същият човек трябва с предпочитание да се използва всеки път, когато тестът се извърши и демонстрира добре известния праг на чуване за нивата в нормален обхват. Изпитването трябва да се проведе с всички подходящи преобразователи на изходния сигнал.

 

В.5 Слушайте тестовия речеви материал на високи звукови нива (например нива от 60 до 70 dB в условията на въздух и от 40 до 50 dB в условията на тяло) при всички подходящи функции и използвайки представителна извадка от достъпни тестови сигнали. Слушайте за собственото функциониране, особено при отсъствие на дисторция  и липса на интерфериращи шумове.

В.6 Слушайте при ниски звукови нива и се убедете, че няма знак за бръмчене или шум или всеки друг неочакван звук от оборудването, които да се чуват по време на теста.

В.7 Проверете дали атенюаторът действително отслабва сигналите в техния пълен обхват.

В.8 Убедете се, че talk-back системата и контролните линии действат правилно.