МЕЖДУНАРОДНА ОРГАНИЗАЦИЯ ЗАКОНОВА МЕТРОЛОГИЯ

 

Международно бюро

За законодателна метрология

11,ул. Тюрго-Париж ІХ

Франция

 

МЕЖДУНАРОДНА ПРЕПОРЪКА 125
 

ИЗМЕРИТЕЛНИ СИСТЕМИ ЗА МАСАТА НА ТЕЧНОСТИ В ЦИСТЕРНИ

 

  Предговор

 

    Международната Организация по законова метрология (OIML) е световна, междуправителствена оргатизация, чиято първа цел е да хармонизира предписанията и метрологичния контрол прилагани от националните метрологични служби или сродните им организации на нейните държави-членки. Има две основни категории публикации на OIML:

  Международни препоръки (OIML R), които са моделни предписания , определящи метрологичните характеристики, изисквани при различни измервателни прибори и които определят точно методите и апаратурата за проверка на спазването им;страните-членки на OIML трябва да спазват тези препоръки  във възможно най-широк аспект;

-     Международни документи (OIML D), които по своята същност са информативни и целят       подобраване работата на метрологичните служби.

 

  Проектите за препоръки и документи на OIML се разработват от технически комитети или подкомитети, които са формирани от страните-членки.Някои международни и регионални институции участват също, като консултанти.

  Между OIML и някои институции, като ISO и IEC е постигнато съгласие за сътрудничество, в смисъл на избягване на противоречиви изисквания;по-точно – производители и ползватели на измерителни прибори, изпитателни лаборатории и т.н. могат да прилагат паралелно публикациите на OIML и тези на други организации.

  Тази публикация-препоръка OIML R125, издание 1998 (Е) – е разработена от подкомитета на OIML ТС 8/SC 2 “Статично измерване на маса”. Тя е одобрена за окончателна публикация от Международният комитет по законова метрология приз 1997 година и ще бъде представена за формално одобрение на Международната конференция по законова метрология през 2000 година.

Публикациите на OIML могат да се получат от Главната квартира на организацията:

Bureau International de Metrologie Legale

11, rue Turgot – 75009 Paris – France

Telephone: 33 (01) 1 48 78 12 82 , 33(01) 1 42 85 27 11

Fax: 33 (01) 1 42 82 17 27

E-mail: biml@oiml.org

 

 

Терминология

 

Представената по-долу терминология включва термини, приложими към онези прибори, които се

обхващат от настоящата препоръка, както и някои общи термини, включени в Международния речник на основнии и общи термини в метрологията(VIM, Second edition,1993). За азбучна препратка към тези термини виж Приложение F.

 

ОБЩИ ТЕРМИНИ

 

Т.1 Уред за измерване на маса

 

  Измервателен уред, който определя и отчита масата на течността, съдържаща се в калибрирана цистерна. Уредътът включва възли, като измервателен преобразовател (или преобразователи), който измерва количеството течност отнесено към нейната маса, процесор и индикатор.

 

Т.2 Система за измерване на масата

 

  Система, която включва измервателния уред, калибрираната цистерна и някои спомагателни и/или допълнителни придпособления.

 

Т.3 Калибриран контейнер

 

  Съд, който е калибриран и за който са представени резултати в калибровъчна таблица. Тази таблица се използува заедно с преобразователя за измерване на маса при определяне на масата , съдържаща се в контейнера.

 

Т.4 Преобразовател за измерване на маса

 

  Уред, който измерва количество отнесено към масата на течността и който осигурява сигнал към процесора, с който се определя масата.

 

Т.5 Калибровъчна таблица на контейнера

 

  Таблица, която показва връзката между височината на нивото на течността и обема, съдържащ се в контейнера при определени  условия на това ниво.

 

Т.6 Отправна(нулева) точка

 

  Отправната (нулевата) точка задава началото при измерването нивото на течността (нулев еталон).Тя е пресечната точка на вертикалната измерителна ос с горната повърхност на реперната пластина или с вътрешната стена на  дъното на цистерната, ако няма реперна пластина.

 

Т.7 Процесор

 

  Устройство, което съдържа цялата необходима информация и което получава всички необходими сигнали от преобразователите, така че да има възможност да изчисли масата на течността, съдържаща се в цистерната, както и да изчисли други величини.Той може да натрупва информация, да осигурява проверката на тази информация и да комуникира със спомагателните апарати.

 

Т.8 Индикатор

 

  Устройство, което показва масата на течността, изчислена от процесора, както и други величини. То може да бъде или да не бъде част от процесора.

 

Т.9 Устройство

 

  Част от уреда, която изпълнява специфична функция. Обикновено тя се произвежда като отделен възел и позволява да бъде изпробвана независимо (самостоятелно).

 

Т.9.1 Спомагателно устройство

 

  Устройство, което е свързано с прибора и което е предназначено да изпълнява специфична функция – апарат за повторение на индикацията,Ticket printer, четящо устройство на карти, терминал за въвеждане на данни и т.н.

 

Т.9.2 Допълнителнo устройство

 

  Устройство, различно от спомагателното, отговарящо за коректната метрологична работа на системата, т.е. вентили, позволяващи проверка на преобразователите на налягане, тръбопроводи за изравняване на атмосферното налягане между преобразователите и т.н.

 

Т.10 Вертикална цилиндрична контейнер

 

  Контейнер с напречно сечение кръг и вертикални стени.

 

Т.11 Външен плаващ капак

 

  Капак на контейнера, който оформя част от неговата външна повърхност и плава свободно на повърхността на течността, с изключение на случаите при ниски нива на течността, когато теглото на капака е поето от опорите му, намиращи се на дъното на контейнера.

 

Т.12 Вътрешен плаващ капак

 

  Капак на контейнера, който плава свободно на повърхността на течността в контейнер, затворен  с фиксиран външен капак. При ниски нива на течността теглото му се поема от неговите опори на дъното на контейнера.

 

Термини, свързани с измерванията

 

Т.13 Измерена маса

 

  Масата на течността, определена от сигналите, получени от измервателния (измервателните) преобразовател (и).

 

Т.14 Обща маса

 

  Общата маса е масата на течността определена от измервателния уред (измерена маса), както и масата на течността под  преобразователя , включително водата и седиментите, съдържащи се в течността. Тя не включва масата на парите над течността, масата на плаващия капак (ако е прибавена), нито масата на свободния седимент  и водата на дъното на контейнера.

 

Т.15 Минимално измервано количество

         (опис и трансфер)

 

  Количеството на измерената маса, под което максималната допустима грешка може да бъде надвишена. Това количество се прилага спрямо течността в контейнера (опис) или за тази, която се източва от или налива в контейнера (трансфер).

 

Т.16 Максимално измервано количество

 

  Максималното количество, което е възможно да се измерва по указания на производителя на измервателния преобразовател (за изпитване на устройствата) или на калибрирания контейнер за инсталирани уреди.

 

Т.17 Нулево количество


  Количеството течност, съответстващо на нулевия сигнал от измерващия преобразовател